Image

Jakie projekty mają być zrealizowane w mieście w 2023 roku? Masz głos!

Zapraszamy do zapoznania się z następnymi 4 projektami, które zakwalifikowały się do etapu głosowania w konsultacjach społecznych dotyczących Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. Możesz oddać głos online lub osobiście w dniach 5-19 września 2022 r.

Budżet Obywatelski to część budżetu miasta, o której decydują mieszkańcy — najpierw przedstawiając propozycje projektów do realizacji, a później głosując na wybrane pomysły. Każdy mieszkaniec Pruszcza Gdańskiego ma wpływ na to, które ze zaproponowanych zadań zostaną zrealizowane w 2023 roku!

Projekt nr 15: Profesjonalna Siłownia Zewnętrzna w Pruszczu Gdańskim
Projekt zakłada przygotowanie terenu razem ze wstawieniem profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń. Zabezpieczenie sprzętu, aby można było bezpiecznie ćwiczyć. Wyróżnione zostały 4 sprzęty: ławka do wyciskania w pozycji poziomej, drążek ze zmiennym obciążeniem, maszyna do ćwiczenia wewnętrznej części uda w pozycji stojącej ze zmiennym obciążeniem, prasa barkowa ze zmiennym obciążeniem. Celem zadania jest stworzenie miejsca spotkań dla mniej zamożnych oraz młodych osób (szkolnych, studentów), aby spokojnie się integrowali i częściej przebywali na świeżym powietrzu. Takie miejsce daje też rodzicom możliwość skorzystania z zewnętrznej, będąc jednocześnie z dziećmi w parki i nie zwracając uwagi na koszta.

Projekt nr 16: Linarium. Budowa miejsca otwartej strefy aktywności
Pomysł zakłada budowę „Linarium”, miejsca otwartej strefy aktywnego spędzania czasu z wykorzystaniem urządzeń sprawnościowych, w szczególności obiektów linowych, ścianek wspinaczkowych, drabinek, belek balansujących oraz urządzeń równoważnych. Wszystkie elementy przeznaczone są dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Korzystając z Linarium, atrakcyjnego i nowoczesnego miejsca aktywności, dzieci nie tylko aktywnie spędzają czas, ale też poprawiają swoją sprawność fizyczną. Zestawy sprawnościowe pozwalają na testowanie sprawności i siły u dzieci. Są idealnym miejscem na zdrową rywalizację wśród rówieśników. Korzystanie z urządzeń rozwija górne partie mięśni, wzmacnia mięśnie brzucha i pleców oraz ramion i nóg. Dzięki prowadzeniu ćwiczeń na urządzeniach wchodzących w skład „Linarium” następuje spożytkowanie nadmiaru energii poprzez wspinaczkę, wdrapywanie się na ścianki oraz pokonywanie torów przeszkód. Przeznaczone na ten cel miejsce znajduje się na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim w sąsiedztwie dwóch boisk co stanowi dodatkową atrakcję, którą jest możliwości gry w piłkę. Na wspomnianym boisku popołudniami odbywają się bardzo często mecze towarzyskie — idąc na mecz, można zabrać ze sobą dzieci, aby bawiły się w "Linarium". „Linarium” byłoby dopełnieniem, urozmaiceniem oraz uatrakcyjnieniem istniejących już obiektów sportowych, z których od lat korzystają starsi i młodsi mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego.

Projekt nr 18: Zamgławiacze (mgiełki wodne) na terenie Faktorii
Projekt dotyczy montażu zamgławiaczy (mgiełek wodnych) na terenie Faktorii w miejscu najbardziej odpowiednim pod względem przyłączy (podobne lub takie same, które znajdują się w parku w centrum miasta przy ul. Mickiewicza). Zamgławiacze produkują delikatną wodną mgiełkę, która orzeźwia i lekko nawilża.
Faktoria jest miejscem bardzo często odwiedzanym, zwłaszcza w okresie letnim. Niestety niektóre miejsca jak np. boiska, park trampolin czy skatepark charakteryzują się dużą ekspozycją na słońce, brakiem zacienienia. Montaż takich zamgławiaczy z pewnością przyniósłby ulgę osobom tam przebywającym.

Projekt nr 19: Ogród deszczowy w mieście Pruszcz Gdański
Ogród deszczowy to proste rozwiązanie, które ogranicza odpływ wód opadowych do kanalizacji, a równocześnie pomaga dbać o rośliny w trakcie suszy.
Ogród taki można zbudować w pojemniku lub w gruncie, w obu przypadkach zasilany wodą deszczową zbieraną z dachu, placu lub drogi. Tworzony jest z kilku warstw: żwiru, piasku, ziemi i kamieni, które pełnią rolę stabilizującą. Dzięki ogrodom deszczowym mniej wody opadowej spływa do kanalizacji, ponieważ zostaje zatrzymana w warstwach filtracyjnych, a następnie odparowana do atmosfery. W centralnej części zasadzane są specjalnie rośliny "wodolubne", które dodatkowo oczyszczają deszczówkę, dzięki czemu poprawia się jakość wód gruntowych i powierzchniowych. Korzenie i kłącza roślin hydrofilowych wychwytują z wody zanieczyszczenia takie, jak metale ciężkie czy związki biogenne. Ogród deszczowy to projekt, który wpisuje się założenia Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu poprzez: zwiększenie odporności miasta na występowania deszczy nawalnych oraz powodzi nagłych/ miejskich, zwiększanie naturalnej retencji oraz działania informacyjno-edukacyjne w zakresie promocji działań na rzecz zwiększenia retencji (naturalnej i sztucznej).

W dniach 10-11 września 2022 r. mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego mogli zagłosować także w plenerze. W mieście pojawiły się dwa punkty do głosowania — jeden stanął w sobotę w parku w centrum miasta przy ul. Mickiewicza, a drugi w niedzielę na terenie rekreacyjnym przy Osiedlu Bursztynowym. Punktom towarzyszyły atrakcje takie jak fotobudka, animacje balonowe i brokatowe tatuaże. Zdjęcia z punktów można obejrzeć w fotogalerii.