Image

Mężczyźni przeciw przemocy wobec kobiet - Tydzień Białej Wstążki

Zachęcamy wszystkich pruszczan do włączenia się do kampanii pn. Tydzień Białej Wstążki, która ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Zachęcamy w szczególności panów, aby w dniach 1-7 grudnia 2023 r. przypięli białą wstążkę na znak sprzeciwu wobec przemocy w stosunku do kobiet i deklaracji, że zawsze będziecie reagować, gdy staniecie się świadkami takich zdarzeń.

Przemoc wobec kobiet przybiera różne formy, nie tylko fizyczną, ale też psychiczną. Udział w IV Pomorskim Tygodniu Białej Wstążki jest okazją do tego, aby wyrazić swój sprzeciw wobec tego zjawiska. 

Po raz pierwszy białe wstążki założyli mężczyźni z Kanady, którzy w 1991 r. postanowili w ten sposób uczcić pamięć 14 studentek, zamordowanych 6 grudnia 1989 r. w budynku Politechniki w Montrealu, przez 25-letniego mężczyznę. Sam nie dostał się na studia politechniczne i obwiniał o to kobiety. Uważał, że nie powinny one studiować na wydziałach nauk technicznych.

Współorganizatorami pomorskiej kampanii są Fundacja dla Dziecka i Rodziny „Wschodzące Słońce”, Miasto Sopot, Zespół Placówek Specjalistycznych z Gdyni i Fundacja RC. Honorowy patronat nad akcją objął Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk.
 
Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel wspiera kampanię Tydzień Białej Wstążki.

Kampania jest skierowana przede wszystkim do mężczyzn. Organizatorzy zachęcają, aby w dniach 1-7 grudnia 2023 r. panowie przypięli białą wstążkę oraz opublikowali na swoich social mediach zdjęcie lub przesłali je na adres Fundacji „Wschodzące Słońce”: fundacja@wschodzaceslonce.org.pl.

Organizatorzy zapraszają w środę, 6 grudnia 2023 r. w godz. 9:00-12:00 na wydarzenie, które zostanie przeprowadzone w formule hybrydowej - stacjonarnie, w nowej siedzibie Fundacji RC przy ul. Wita Stwosza 23  Gdańsk – Oliwa oraz na platformie zoom. W ramach wydarzenia odbędą się: wykłady dr Joanny Główczewskiej z Uniwersytetu Gdańskiego pn. „Mity i stereotypy dotyczące przemocy i dr. Marcina Szulca prof. UG pn. „Jak zwiększyć szanse na udany związek i czy bycie razem w ogóle się opłaca.” oraz panel dyskusyjny pn. „Przemoc - destrukcyjny taniec pary”, przeprowadzony przez pracowników Specjalistycznych Placówek z Gdyni, z udziałem zaproszonych gości.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy przesłać e-mail ze zgłoszeniem na adres: fundacja@wschodzaceslonce.org.pl lub zgłosić się telefonicznie pod nr tel. 605 071 761. Link na platformę zoom zostanie przesłany do osób zainteresowanych w dniach 4-5 grudnia 2023 r.