Image

Dzień Otwarty Domu Młynarza

Zapraszamy mieszkańców Pruszcza Gdańskiego oraz miłośników zabytków na Dzień Otwarty zabytkowego budynku przy ul. Wojska Polskiego 44, tzw. Domu Młynarza, który odbędzie się 5 maja 2023 r. To świetna okazja, żeby osobiście zobaczyć odnowione miejsce i poznać jego historię.

Dom przy ul. Wojska Polskiego 44 pochodzi z XIX wieku. W pierwszej połowie XIX wieku miejscu dzisiejszej nieruchomości przy ul. Wojska Polskiego 44 funkcjonowało gospodarstwo rolne von Szaniowskiego. W 1834 r., po pożarze, von Szaniowski, odbudowując swoją posiadłość, postawił nowy budynek mieszkalny. Z czasem nabył go przedsiębiorca rolny i miejscowy ławnik Richard Wendt, który następnie sprzedał dom lekarzowi Fewsonowi. Dr Fewson był znaną postacią w Pruszczu, dlatego też od jego nazwiska nazywano budynek i to jeszcze długo po tym, kiedy przestał być jego właścicielem.

Późniejszym posiadaczem budynku stał się pochodzący z Żukczyna młynarz Friedrich Weigle. Na początku lat 20. XX w. wybudował na północnej części posesji nowoczesny młyn. Przedsiębiorstwo funkcjonowało w latach międzywojennych pod nazwą Prauster Mühlenwerke GmbH. Do zakończenia II wojny światowej dom wraz z zespołem młyna stanowiły jedną posesję. Po 1945 r. podzielono ją na dwie części: młyńską – północną oraz mieszkalną – południową.

Dom został odrestaurowany w myśl idei „Urząd w Zabytkach” jako kolejny wartościowy historycznie budynek, który uratowano, nadając mu funkcję publiczną. Będzie on teraz służył przede wszystkim jako siedziba Urzędu Stanu Cywilnego (wraz z salą ślubów), ale znajdą w nim miejsce także inne referaty Urzędu Miasta Pruszcz Gdański.

Zabytek będzie można obejrzeć 5 maja 2023 r. (piątek) w godz. 12:00-17:00.