• Home
  • Powiatowa i Miejska Biblioteka poleca: książki dla dzieci online
Image

Powiatowa i Miejska Biblioteka poleca: książki dla dzieci online

Dlaczego warto czytać dzieciom od małego? Jedną z najlepszych rzeczy, które możemy zrobić dla swojego dziecka to czytanie mu książek. Dlaczego czytanie jest tak istotnie? Ponieważ ma ogromny wpływ na rozwój dziecka.

Czytanie od małego przede wszystkim uczy je poznawania świata. Książki uczą współczucia, przyjaźni i miłości, rozróżniania dobra od zła, poszerzają zasób słownictwa. Wspólne czytanie książek wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem. Bez wątpienia ciekawa opowieść może pomóc rodzicom uspokoić dziecko i wytłumić jego negatywne emocje. W dzisiejszym świecie coraz więcej dzieci, przez dostarczanie zbyt wielu bodźców ze świata mediów, cierpi na niemożność skupienia uwagi. Podczas czytania, sami wiemy po sobie, wyciszamy się, uspokajamy, przenosimy do innego świata. Śledzenie fabuły i wiązanie ze sobą wydarzeń kształci u naszych dzieci myślenie przyczynowo-skutkowe, a to z kolei rozwija sprawność umysłową i umiejętność kojarzenia. Każde nowe wydarzenie, o którym czyta dziecko, powoduje, że zaczyna ono zastanawiać się nad związkami i z wydarzeniami poprzednimi, a czasami nawet nad całością utworu. Dziecko uczy się, rozważając poszczególne fakty, podporządkowywać je głównej myśli przewodniej. Jeśli rodzic siły, by poczytać, wystarczy, że posłucha razem z pociechami, jak czyta ktoś inny.

Powodów, dla których warto czytać dzieciom jest jeszcze o wiele więcej, ale przede wszystkim pragniemy Wam wskazać strony, gdzie można czytać swoim pociechom online za darmo. 

Książeczki online dla niemowlaka, dwulatka i trzylatka:
  1. http://basn.pl/bajki/ - znajdziesz tu darmowe bajki online dla najmłodszych w wersji do oglądania.
  2. http://basn.pl/bajki/do-czytania.php - baśnie dla dzieci do czytania.
  3. http://bajki-zasypianki.pl/bajki-do-sluchania/ - bajki do słuchania.
Książeczki online dla sześciolatka:
  1. http://bajki-zasypianki.pl/czytanki-dla-dzieci – bajki do czytania. Tutaj możesz przeczytać swojemu dziecku bajkę z pomocą każdego urządzenia – komputera, smartfona czy tabletu.
  2. http://www.bajkownia.org/czytaniebajek – krótsze i dłuższe utwory dla maluchów i dzieci nieco starszych.
  3. https://app.box.com/shared/f33cnc0izd – darmowy ebook z bajkami do bezpośredniego pobrania.
  4. https://www.nexto.pl/ebooki/dla_dzieci_i_mlodziezy
  5. http://bajkidladzieci.net/do-poczytania.php – tu znajdziecie klasykę bajek, takich jak: Czerwony kapturek, Kopciuszek i Kaczka dziwaczka.