Image

Bezpłatna mammografia dla mieszkanek Pruszcza Gdańskiego

Zapraszamy mieszkanki Pruszcza Gdańskiego do wykonania bezpłatnej mammografii. Mobilna pracownia mammograficzna LUX MED będzie do dyspozycji pań 15 listopada 2023 r. w godz. 08:00-18:00 przy Centrum Kultury i Sportu, ul. F. Chopina 34.

W badaniu w ramach Programu mogą wziąć udział Panie w wieku 45-74 lat, które są ubezpieczone, nie były leczone z powodu raka piersi, a także:
  • nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy,
  • lub są w grupie ryzyka (rak piersi w rodzinie u marki, siostry lub córki lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub/i BRCA2) i w roku poprzedzającym otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.
Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badania jest finansowane przez NFZ, nie wymaga skierowania lekarskiego i można je wykonać w dowolnym miejscu w Polsce niezależnie od miejsca zamieszkania.

Od 1 listopada 2023 roku więcej Polek będzie miało możliwość skorzystania z mammografii w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ. Przedział wiekowy Pań uprawnionych do badania w programie został poszerzony o 10 lat. Szczególnie zapraszamy nowe roczniki Pań urodzonych w latach 1974 - 1978, które nie mogły dotychczas korzystać z badań oraz Panie urodzone w latach 1949 - 1953, które mogą powrócić do programu. Zadbajmy o zdrowie na wiosnę. Dla siebie, dla bliskich.

Z badania można skorzystać także w okolicznych miejscowościach:
  • Kolbudy – 14 listopada 2023 r. w godz. 8:45-15:25 przy Urzędzie Gminy, ul. Staromłyńska 1
  • Cedry Wielkie – 15 listopada 2023 r. w godz. 9:00-15:00 przy Urzędzie Gminy, ul. M. Płażyńskiego 16
  • Pszczółki  – 16 listopada 2023 r. w godz. 8:30-11:30 przy Ośrodku Zdrowia, ul. Sportowa 1B
  • Trąbki Wielkie  – 16 listopada 2023 r. w godz. 13:30-16:30 przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Sportowa 17b
Jak się zarejestrować?

Uprzejmie prosimy o rejestrację pod nr tel. 22 880 90 80 (*3). W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. Prosimy o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej i w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

W Polsce od 2006 roku realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do Pań w wieku od 50 do 69 lat. Jego założeniem jest przebadanie jak największej populacji Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie, a tym samym obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej. W przypadku wykrycia nieprawidłowości udział w programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia.

Pamiętajmy: wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia. Mammografia pozwala na wykrycie zmian bezobjawowych w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych.

Więcej informacji na temat mammografii znajdziecie Państwo na stronie www.luxmed-diagnostyka.pl.