- Home
- Lista aktualności
- Podsumowanie lata w mieście Pruszcz Gdański
Podsumowanie lata w mieście Pruszcz Gdański
Zakończenie wakacji to zawsze czas pełen emocji i wspomnień. Jak co roku, lato minęło szybko, a wraz z nim wydarzenia, które miały miejsce w mieście Pruszcz Gdański. Przygotowując się na rozpoczynający się rok szkolny, warto spojrzeć wstecz i podsumować, co działo się w Pruszczu Gdańskim przez ostatnie dwa miesiące. To był czas pełen wydarzeń kulturalnych, spotkań społeczności lokalnej oraz rekonstrukcji historycznych.Jak co roku mieszkańcy naszego miasta mogli skorzystać z bogatej oferty kulturalnej przygotowanej w ramach Faktorii Kultury. Publiczność nie zawiodła, a frekwencja każdorazowo była bardzo wysoka. W piątkowe wieczory na widzów czekały koncerty. W jubileuszowej 15. tej edycji wystąpili: Andrzej Sikorowski, Marie, LEMON akustycznie, KSU i zespół Matragona, Teresa Werner, Soyka - Grott Orkiestra, Paweł Domagała, Dorota Osińska i Szczyl.
Sobotnie wieczory umilali widzom aktorzy Teatru Wybrzeże. Podczas przedstawień Sceny letniej Teatru Wybrzeże mogliśmy zobaczyć takie sztuki jak: Niezwyciężony, reż. J. Tumidajski, Nora, reż. R. Rychcik, Koło sprawy bożej, reż. R. Stępień, Bunbury, reż. K. Kowalski, Emigrantki, reż. E. Depta, Romeo i Julia is not dead, reż. M. Siegoczyński, Powarkiwania drogi mlecznej, reż. A. Orzechowski, Żabusia, reż. J. Tumidajski.
W każdą niedzielę amfiteatr przejmowały dzieci, bo aktorzy Teatru Wybrzeże grali właśnie dla nich. Zaprezentowane zostały cztery przedstawienia: Złoty klucz” (premiera), reż. M. Prusak, Przygody Koziołka Matołka, reż. M. Derlatka, Zaczarowana królewna, reż. M. Derlatka, Szelmostwa lisa Witalisa, reż. J. Zdrada. Sztuka Złoty klucz została zaprezentowana w 4 częściach, w kolejnych tygodniach. Natomiast Zaczarowana Królewna w dwóch odsłonach.
Oprócz wydarzeń w amfiteatrze również na w Faktorii handlowej sporo się działo. W weekendy odbywały się rekonstrukcje, zawody i warsztaty tematyczne tj. Dzień z przyrodą, Dzika bitwa, Rzemieślnicza sobota, Weekend ze zwierzętami , Olimpiada gocka, Legio XIIII GMV PRO ANTICA, Drop Zone V, Malowanie ceramiki, Turniej łuczniczy, Pożegnanie lata.
Również Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim przygotowała ciekawe wydarzenia dla najmłodszych. Podczas Akcji Lato uczestnicy mogli wziąć udział w zajęciach ze scrapbooking, decupage, malowania na bawełnie, spotkaniach z planszówkami i wyjściu do kina. W lipcu odbył się również piknik "Zielono mi" organizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczna w Pruszczu Gdańskim oraz Fundację KIWI. Dzieci i ich opiekunowie, biorący udział w wydarzeniu, mieli okazję poznać tradycyjne i nowatorskie techniki przygotowania ozdób ogrodowych z naturalnych materiałów, a także zobaczyć tkaniny farbowane metodą druku botanicznego, czyli za pomocą roślin. Piknik cieszył się dużym zainteresowaniem. W sierpniu odbył się z kolei Piknik czytelniczy, a w ramach niego przedstawienie teatralne, konkursy, gry i zabawy, słodki poczęstunek i fotobudka.
Przez całe wakacje, w czwartki, w parkach miejskich w całym mieście miały miejsce pikniki miejskie, a w ramach nich animacje dla dzieci, zorganizowane zabawy sportowe i malowanie buziek i zaplatanie warkoczyków.
Z kolei w Domu Wiedemanna w lipcu można było obejrzeć wystawę "Zanim powstał SMS: bilet wizytowy i związany z nim obyczaj", w sierpniu otwarto zaś wystawę Architektura niechciana w Pruszczu Gdańskim i powiecie gdańskim 1920-1956. Przez całe wakacje można było obejrzeć również wystawę „Ferdinand Schulz i szybownictwo w dawnych Prusach Wschodnich i Zachodnich”. Wystawa mieściła się w hangarze aeroklubu.
Wakacje w Pruszczu Gdańskim minęły pod znakiem kultury i wspaniałej wspólnej zabawy!