Image

Festiwal Książki Dziecięcej w Pruszczu Gdańskim

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Tak i końca dobiegł Festiwal Książki Dziecięcej organizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Pruszczu Gdańskim. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel. W tym roku impreza trwała, aż cztery dni i łącznie wzięło w niej udział 431 osób.

Pierwszy dzień Festiwalu Książki Dziecięcej
Pierwszy dzień Festiwalu Książki Dziecięcej rozpoczął się od wręczenia nagród przedszkolakom pruszczańskich przedszkoli, które brały udział w konkursie recytatorskim na ,,Mój ulubiony wiersz”. Nagrodzone grupy przedszkolne otrzymały pakiet nagród: gry planszowe oraz książki, z których będą korzystać w przedszkolu. Oprócz tego każde dziecko dostało upominek. Tegorocznymi zwycięzcami została grupa "Lisków" z Oddziałów Przedszkolnych w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Pruszczu Gdańskim. Po zaprezentowaniu przez laureatów swojego wiersza, na dzieci czekała zabawa z teatrem Qfer.

O spełnianiu marzeń przy dźwiękach akordeonu – dzień drugi
Kolejnego dnia przybyli pisarka i ilustratorka Edyta Zarębska oraz muzyk i animator Robert Zarębski. Goście biblioteki zachęcali dzieci do spełniania swoich marzeń oraz włączali do wspólnej zabawy. Dzieci rozwiązywał zagadki, ćwiczyły umiejętności aktorskie. Spotkaniu towarzyszyły liczne wybuchy śmiechu oraz zabawa przy pięknej, akordeonowej muzyce.

Spotkanie z pisarzem, magikiem oraz animatorką
Trzeciego dnia Festiwalu Książki Dziecięcej dzieci spotkały się z pisarzem Jakubem Skworzem oraz bawiły z magikiem i animatorką na Faktorii. Pisarz Jakub Skworz przedstawił uczniom fascynującą historię o młodości Marii Skłodowskiej-Curie. Słynna uczona jest bohaterką książki Skworza pt. „Mania Skłodowska”. Opowieść bardzo zainteresowała dzieci, były zasłuchane, chętnie odpowiadały na pytania. Ogromne zaangażowanie i emocje wzbudziły eksperymenty towarzyszące spotkaniu.

Czy istnieje szkoła dla pisarzy, ile trzeba mieć lat, by nim zostać… - dzień czwarty
Ostatniego, czwartego dnia, pruszczańska książnica gościła w swoich progach. pisarkę Joannę Olech oraz dr Elżbietę Zubrzycką, autorkę wielu książek dla dzieci i dorosłych Joanna Olech pytała dzieci: Czy istnieje szkoła dla pisarzy? Ile trzeba mieć lat, żeby zostać pisarzem? Czy pisarz może robić błędy? Jaki rekord świata pobiła Astrid Lindgren? Ponieważ odpowiedzi były różne, pisarka pomogła dzieciom wybrać te najtrafniejsze. Opowiedziała również, w jaki sposób została autorką, czyli jak powstała jej pierwsza książka pt. "Dynastia Miziołków”. Niewątpliwą atrakcją spotkania były zabawy, zagadki, quiz i konkursy z wiedzy o twórczości Joanny Olech.

Ważne dyskusje o mądrościach życiowych
Dr Elżbieta Zubrzycka podczas warsztatów dla dzieci i młodzieży dyskutowała o wartościach, jakimi warto kierować się w życiu. Inspiracją do dyskusji była książka „Chcę mieć przyjaciela. O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem”. Grupy starsze dyskutowały o godności człowieka i poczuciu własnej wartości. Inspirację stanowiła książka „Nie poddawaj się!”. Młodzież rozmawiała o talentach. Poruszony został również problem przemocy w szkole, unikania jej i reagowania na krzywdę innych.