- Home
- Lista aktualności
- Drzewa z Pruszcza Gdańskiego w europejskiej kampanii wyceny wartości drzew #EUTreeTag
- Opublikowano: 2024-09-18
Drzewa z Pruszcza Gdańskiego w europejskiej kampanii wyceny wartości drzew #EUTreeTag
Dnia 19 września 2024 r. drzewa rosnące w kilkuset miejscowościach rozsianych po całej Europie zostaną opatrzone specjalnym, ekologicznym plakatem TreeTag, zawierającym informacje o ich wartości. Do wyceny wartości usług ekosystemowych wybrano również dwa drzewa rosnące na terenie Pruszcza Gdańskiego:- dąb szypułkowy w Parku przy ul. Grunwaldzkiej (za budynkiem firmy Zieleń),
- wiąz szypułkowy w Parku przy ul. Obrońców Westerplatte.
Drzewa niezbędnym elementem miast
W kampanii uczestniczy dziewięć organizacji z różnych krajów europejskich, a ponadto włączają się w nią liczni partnerzy, między innymi lokalni zarządcy drzew, organizacje społeczne czy szkoły opatrujące TreeTagiem drzewa na swoim terenie. Koordynatorem kampanii w Polsce jest Nature-Based Tree Management (NBTM). Poprzez kampanię #EUTreeTag jej organizatorzy pragną zwrócić uwagę lokalnych społeczności na wartość dodaną, jaką drzewa nam oferują. W świetle postępujących zmian klimatycznych musimy dbać o nie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Na co dzień wielu z nas nie zwraca na nie większej uwagi. Dopiero gdy zostaną usunięte, dotkliwie odczuwamy ich brak i zauważamy, że wcześniej dawały kojący cień, obniżały temperaturę otoczenia i przeciwdziałały podtopieniom podczas ulewnych deszczów. A powinniśmy pamiętać, że świadczą dla nas znacznie więcej różnych usług!Szczególne drzewa w Pruszczu Gdańskim
W Pruszczu Gdańskim do celów kampanii wybrane zostały dwa drzewa:
- dąb szypułkowy w Parku przy ul. Grunwaldzkiej (za budynkiem firmy Zieleń),
- wiąz szypułkowy w Parku przy ul. Obrońców Westerplatte.
Oba drzewa to pomniki przyrody, o szczególnej wartości przyrodniczej i imponujących rozmiarach.
Udział mieszkańców w kampanii
W kampanię mogą zaangażować się wszyscy mieszkańcy. Kampanię można wesprzeć fotografując się przy drzewie z TreeTagiem i publikując zdjęcie w mediach społecznościowych, opatrując je hasztagiem #EUTreeTag. Mamy też nadzieję, że informacja o drzewie i jego wartości wykorzystywana będzie jako materiał dla zajęć edukacyjnych w terenie, oraz że widząc taki plakat mieszkaniec pomyśli, że oto na jego ulicy rośnie cenne i wartościowe drzewo!Ponadto na mapie na stronie www.treetags.eu, po uzgodnieniu z koordynatorem akcji każdy będzie mógł dodać własne drzewo i opatrzyć je samodzielnie wydrukowanym plakatem.
Jakie informacje znajdziemy na drzewach?
Jestem dębem szypułkowym. Obwód mojego pnia wynosi 362 cm. Moja wysokość to 29 m. Powierzchnia moich liści wynosi 2943 m2. W pniu i gałęziach magazynuję 4105 kg węgla.Ogrywam ważną rolę, ponieważ w ciągu roku przechwytuję 2400 l wód opadowych, zapobiegając powodziom, oczyszczam powietrze, usuwając z niego 3348 g zanieczyszczeń, produkuję tlen w ilości, jakiej 1 osoba potrzebuje do oddychania przez 135 dni, magazynuję 31200 g CO2 – to tyle, ile przeciętny samochód spalinowy produkuje przejeżdżając 10505 km.
O inicjatorach kampanii
Projekt #EUTreeTag powstał z inicjatywy dziewięciu organizacji działających w branżach związanych z drzewami w takich krajach, jak Holandia, Belgia, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Polska, Niemcy, Szwajcaria i Dania.Organizacje te łączy wspólny cel: zwrócenie uwagi na wartość drzew i zwiększanie świadomości ich znaczenia. Wykorzystując do tego specjalne oprogramowanie, w tym aplikację i-Tree, obliczają finansową i ekosystemową wartość, jaką drzewo lub cała ich grupa oferuje otoczeniu, w którym rośnie. Takie dane mogą pomóc decydentom, planistom, architektom i osobom opiekującym się drzewami zarządzać zadrzewieniami miejskimi w bardziej świadomy sposób, uwzględniając ich wartość, w tym wartość usług ekosystemowych.