• Home
  • Dzień z Życia Polaków w Pruszczu Gdańskim w 1920
Image

Dzień z Życia Polaków w Pruszczu Gdańskim w 1920

Jak żyli Pruszczanie 100 lat temu? Będziemy mogli się o tym przekonać dzięki projektowi realizowanemu przez Referat Ekspozycji i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miasta Pruszcz Gdański we współpracy z Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej „Fort”.

Projekt skierowany jest do mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, szczególnie do młodzieży zainteresowanych historią własnej miejscowości. Niewielka polska społeczność musiała w tamtym czasie stawić czoła dynamicznym zmianom w procesach historycznych. Zmiany te, spowodowane dojściem niemieckich nacjonalistów do władzy, oznaczały dla Polaków stanowiących w Pruszczu zaledwie niewielki ułamek całej społeczności, poważne konsekwencje w ich życiu codziennym oraz wielkie wyzwanie dla ich swobód obywatelskich. Ukazanie tej, często złożonej sytuacji na przykładzie życia codziennego, to zdaniem autorów i realizatorów projektu, najlepszy sposób poszerzenia wiedzy na temat niedawnej historii naszego miasta.

We wrześniu i październiku 2020 r. przewidziano cykl wydarzeń historyczno-edukacyjnych, które w sposób obrazowy pokażą jak żyło się w rzeczywistości roku 1920 i lat kolejnych.

Wystawa
Wystawa eksponatów ilustrująca życie mieszkańców Pruszcza Gdańskiego tamtego czasu, ze szczególnym uwzględnieniem żywiołu polskiego, będzie dostępna w budynku mieszczącym się przy ulicy Krótkiej 6 – znanym pruszczanom także jako Dom Wiedemanna. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez trzy tygodnie października. Wśród eksponatów obejrzymy pamiątki związane z działalnością edukacyjną, mundury kolejarzy i wojskowych, a także przedmioty codziennego użytku, jakimi posługiwali się dawni mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego.

Gra Miejska
1 października 2020 r. na terenie miasta odbędzie się gra miejska adresowana do młodzieży pruszczańskich szkół - ale nie tylko. Gracze odwiedzą miejsca w Pruszczu Gdańskim związane z Polakami sprzed 100 lat. W pięciu lokalizacjach oczekiwać ich będą rekonstruktorzy w strojach z epoki oraz zadania dotyczące kluczowych wydarzeń tamtych czasów. Punktami inscenizacji będą między innymi: bloki kolejowe przy ulicy Kolejarzy Polskich, Dom Wiedemanna przy Krótkiej 6, budynek dzisiejszej prokuratury, w którym niegdyś mieściła się szkoła, gdzie od sierpnia 1939 roku Niemcy przetrzymywali polskich patriotów z Pruszcza Gdańskiego, z Gdańskich Wyżyn oraz katolickich księży.

Lekcje Historii
Oprócz wystawy uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 wezmą udział w lekcjach historii, przeprowadzonych przez Związek Inwalidów Wojennych RP – Oddział w Pruszczu Gdańskim, które związane będą z życiem codziennym mieszkańców Pruszcza Gdańskiego 100 lat temu.
 

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.