Image

Na jakie projekty można głosować w Budżecie Obywatelskim?

Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczona zostanie część budżetu Pruszcza Gdańskiego. W tym roku ta kwota wynosi 600 000 zł. Zanim nastąpi etap głosowania, prezentujemy projekty, które przeszły pozytywnie weryfikację i zostały zakwalifikowane do tego etapu. Tym razem przedstawiamy: Wybieg dla psów (projekt nr 21), Ławki solarne z możliwością ładowania urządzeń mobilnych (projekt nr 23), Zakup trzech fotopułapek (projekt nr 25) oraz Uporządkowanie skarpy przy alejce od ul. Wojska Polskiego do ul. Olszewskiego (projekt nr  27). Przypominamy, że głosować na projekty będzie można w dniach 13-27 września 2021 roku. Czas wziąć sprawy w swoje ręce i zdecydować o przyszłości naszego miasta.

Projekt nr 21: Wybieg dla psów na terenie Faktorii
Projekt dotyczy wydzielenia ogrodzonego terenu, na którym będzie można swobodnie wypuścić psa. Teren powinien zostać ogrodzony i wokół obsadzony drzewami. Planowane jest wyposażenie wydzielonego obszaru w zabawki i przeszkody dla psów, zdrój do pojenia, śmietniki na odchody oraz ławki dla ich właścicieli. Teren powinien mieć wymiary w przybliżeniu 25 x 60 m. Lokalizacja projektu to Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy Faktoria w Pruszczu Gdańskim. Szacunkowy koszt zadania to 130 000 zł.

Projekt nr 23: Ławki solarne z możliwością ładowania urządzeń mobilnych
Projekt zakłada zakup i rozmieszczenie na terenie miasta „ekologicznych” ławek, wykorzystujących energię słoneczną do ładowania urządzeń mobilnych (telefonów, tabletów). W zależności od modelu zakupionych ławek mogą być one wyposażone także w stojak na rowery i dostęp do Wi-Fi. Ławki z punktem ładowania urządzeń mobilnych będą chętnie wykorzystywane podczas odpoczynku na trasach spacerowych oraz przy boiskach i placach zabaw. Dostęp do darmowego i ekologicznego prądu będzie możliwy przez całą dobę, zatem nawet w nagłej potrzebie będzie można naładować telefon czy inne urządzenie. Lokalizacja projektu to plac zabaw przy ul. Modrzewskiego, teren Faktorii, plac zabaw przy ul. Słonecznej i ul. Dąbrowskiego oraz Park Miejski przy ul. Waląga. Szacunkowy koszt zadania to 80 000 zł.

Projekt nr 25: Zakup trzech fotopułapek
W ramach projektu planowany jest zakup 3 fotopułapek, które umieszczone będą w miejscach, gdzie notorycznie podrzucane są śmieci lub niszczone są urządzenia zabawkowe, urządzenia rekreacyjne i zieleń. Na terenie miasta Pruszcz Gdański znajduje się wiele miejsc, gdzie podrzucane są śmieci np. pod wiaty śmietnikowe czy tereny wokół zbiorników retencyjnych. Niszczone są także stacje do naprawy rowerów. Zamontowanie fotopułapek pozwoli ustalić i ukarać sprawców. Lokalizacja projektu to teren całego miasta. Szacunkowy koszt zadania to 15 000 zł.

Projekt nr 27: Uporządkowanie skarpy przy alejce od ul. Wojska Polskiego do ul. Olszewskiego
Projekt obejmuje uporządkowanie skarpy poprzez zniwelowanie ziemi, zasianie trawy i posadzenie kwiatów. Zadanie zakłada również postawienie 2 ławek  po drugiej stronie alejki. Obecnie skarpa jest nierówna, porośnięta chwastami i trawą, a dwie ławki, które stoją przy alejce nie są wystarczające na potrzeby mieszkańców. Lokalizacja: aleja od ul. Wojska Polskiego do ul. Olszewskiego Wojska Polskiego w Pruszczu Gdańskim. Szacunkowy kosz zadania to 100 000 zł.

Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami na temat Budżetu Obywatelskiego w Pruszczu Gdańskim na stronie bo.pruszcz-gdanski.pl. Weź udział w głosowaniu i zdecyduj o przyszłości naszego miasta!