Image

Ekologiczne i energooszczędne inwestycje w Pruszczu Gdańskim

W najbliższym czasie na dachu Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Przedszkola Publicznego nr 3 im. Kubusia Puchatka zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. 14 października 2021 r. Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel podpisał pierwszą z dwóch umów na wykonanie tego zadania, kolejna zostanie podpisana w przyszłym tygodniu. Wykonawcą montażu i uruchomienia instalacji fotowoltaicznej w przedszkolu będzie firma Euro-Klima sp. z o. o. z Gdańska, w szkole natomiast instalację wykona firma Solartime Justyna Pająk z miejscowości Jedlnia Letnisko. Obie firmy zostały wyłonione w postępowaniu ogłoszonym 16 września 2021 r. na podstawie procedury Prawa Zamówień Publicznych.

Łączna wartość inwestycji wyniesie 226 600 zł i są to środki, które w niedługim okresie powinny przynieść oszczędności w opłatach za energię elektryczną. Ponadto oprócz  ważnych dla budżetu miasta oszczędności, fotowoltaika jest jednym z elementów eko-działań, które podejmujemy, aby chronić nasze miasto i mieszkańców przed zmianami klimatycznymi - mówi Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel. - Energia słoneczna należy do najczystszych energii odnawialnych. Produkcja jednej kilowatogodziny energii pochodzącej z ogniw fotowoltaicznych oznacza emisję 50 gramów dwutlenku węgla do atmosfery. Ogromną różnicę widać zestawiając takie dane z energią pochodzącą z tradycyjnych źródeł – wyprodukowanie takiej samej ilości energii z węgla oznaczać będzie emisję do atmosfery aż tysiąca gramów dwutlenku węgla. – wyjaśnia burmistrz.

Obie instalacje zostaną uruchomione jeszcze w tym roku. Moc instalacji fotowoltaicznej, która zostanie zamontowana na dachu przedszkola, będzie wynosiła 17,4 kWp, natomiast moc instalacji na dachu szkoły będzie wynosiła 36,9 kWp.
W momencie, gdy wykonawcy przystąpią do realizacji zadania, poznamy dokładną ilość paneli, ich sposób rozmieszczenia i analizę wykorzystania płynącego z nich prądu.