Image

Światowy Dzień Chorób Rzadkich 2023

We wtorek, 28 lutego 2023 roku, obchodzony jest Światowy dzień Chorób Rzadkich – coroczne święto, którego celem jest podnoszenie świadomości i poprawa sytuacji osób zmagających się z tymi chorobami.

Choroby rzadkie to szerokie spectrum różnorodnych chorób przewlekłych o ciężkim przebiegu. O chorobie rzadkiej mówimy wówczas, jeśli dotyka ona 1 osobę na 2000. Są również choroby ultrarzadkie, które mogą dotyczyć tylko kilku osób na całym świecie. Do tej pory lekarze rozpoznali i opisali ponad 6 tysięcy takich chorób, ale regularnie opisują kolejne. Paradoksalnie, chociaż mówimy o czymś, co jest rzadkie – w rzeczywistości ten problem dotyczy ogromnej grupy osób – około 3 milionów obywateli Polski i aż ponad 300 milionów ludzi na świecie. Szacuje się, że 72% chorób ma podłoże genetyczne, podczas gdy inne są wynikiem infekcji bakteryjnych, wirusowych, jak również przyczyn środowiskowych. Badania wykazują, że schorzenia te dotykają od 3,5% do 5,9% światowej populacji, czyli około 30 milionów ludzi w Europie i 300 milionów na świecie.

Wszystkie przedsięwzięcia podejmowane w ramach RDD (Rare Disease Day) mają na celu upowszechnienie wiedzy nt. chorób rzadkich oraz wyzwań stojących przed osobami i rodzinami nimi dotkniętymi. Jednym ze sposobów zwrócenia światowej uwagi na tę problematykę jest podświetlanie najpopularniejszych budynków świata kolorami przyjętymi jako barwy Światowego Dnia Chorób Rzadkich (różowy, zielony, błękitny). Tak rozświetlone były już min. Koloseum w Rzymie czy Empire State Building w Nowym Jorku.

W geście solidarności z chorymi i ich rodzinami Miasto Pruszcz Gdański po raz kolejny przyłącza się do obchodów. Po zmroku 28 lutego 2023 roku, do godziny 22:00, będzie można zobaczyć podświetlony na kolor kampanii budynek Urzędu Miasta oraz Centrum Kultury i Sportu (CKiS).

Więcej informacji na stronie: https://www.rarediseaseday.org/