Image

Nowe zasady organizacji szkoleń w Gdańskim Urzędzie Pracy

Duże i pozytywne zmiany czekają na osoby, które chciałyby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe (lub nabyć nowe) w ramach szkoleń indywidualnych organizowanych przez Gdański Urząd Pracy. Do najważniejszych należy wzrost limitu finansowego na realizacje wybranego kursu, ułatwienia związane z organizacją szkoleń w obszarze IT, a także zniesienie części ograniczeń w zakresie uzyskiwania prawa jazdy.

Wraz z początkiem czerwca Gdański Urząd Pracy zmienia zasady organizacji szkoleń indywidualnych. Najważniejszą nowością jest 20 proc. wzrost limitu finansowego, na organizację pojedynczego kursu wybranego przez osobę bezrobotną.

- Bardzo dobrze rozumiemy, że zdobywanie nowych kwalifikacji jest w wielu przypadkach kosztowne - zapewnia Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. Dlatego osoby, które chciałyby zdobyć specjalistyczną wiedzę lub określone umiejętności w ramach zajęć mogą wnioskować o potrzebne dla siebie szkolenie - dodaje.

Planujesz szkolenie? O tym musisz pamiętać
W przypadku szkoleń indywidualnych każda osoba ubiegająca się o sfinansowanie nauki wystarczy, że przedłoży w urzędzie pracy, wystawioną przez przyszłego pracodawcę, gwarancję zatrudnienia po pozytywnym ukończeniu kursu (promesa ta musi zakładać przyjęcie do pracy w ciągu 30 dni od ukończenia zajęć, samo zaś zatrudnienie musi nastąpić w oparciu o umowę o pracę na okres minimum 3 miesięcy). Alternatywnym rozwiązaniem jest uzyskanie pozytywnej opinii od doradcy klienta GUP w zakresie celowości wybranego kursu.

Ważną informacją dla osób bezrobotnych jest również to, że szkolenie może być prowadzone w trybie stacjonarnym lub w wariancie zdalnym (online).

Nowe uprawnienia dla zawodowych kierowców
Druga ze zmian dotyczy szkoleń adresowanych do zawodowych kierowców. Do tej pory organizacja tego typu kursów przy wsparciu finansowym GUP nie była możliwa. Teraz jednak się to zmienia, a na sfinansowanie nauki będą mogły liczyć osoby, które posiadają już uprawnienia do prowadzenia samochodu ciężarowego i dodatkowo chciałyby uzyskać prawo jazdy kategorii E umożliwiające prowadzenie pojazdu wraz z przyczepą.

Prostsza droga do świata IT
Ostatnia z nowości dotyczy szkoleń w obszarze szeroko rozumianego IT. W przeszłości były one organizowane w ramach tzw. umów trójstronnych zawieranych między urzędem pracy, jednostką szkoleniową i przedsiębiorcą, który deklarował zatrudnienie kursantów po zakończeniu przez nich nauki. Od czerwca wiedzę z obszaru IT będzie można zdobywać również w ramach szkoleń indywidualnych. Jednak w przeciwieństwie do innych kursów, w tym przypadku konieczne będzie nie tylko przedłożenie gwarancji zatrudnienia od przyszłego pracodawcy, ale i pozytywna opinia doradcy zawodowego GUP w zakresie celowości wybranego szkolenia.

Dodatkowe informacje
Szczegółowe informacje w zakresie szkoleń indywidualnych można uzyskać u doradców klienta GUP.