Image

Projekt Sąsiedzki audiobook

Grupa mieszkańców Czerniewa, położonego niedaleko Trąbek Wielkich, zrealizowała projekt „Sąsiedzki audiobook”, którego efektem jest nagranie 10 bajek o łącznej długości ponad 2 godzin. Udźwiękowiona książka to „Bajki ze zrozumieniem i konfiturką” autorstwa Łukasza Kosika. W realizacje projektu zaangażowali się zarówno dorośli mieszkańcy, jak i dzieci z Czerniewa.

Bajki ze zrozumieniem i konfiturką to ironiczna podróż w świat mieszkańców Dolinki Kotlinki. Bohaterom, zamieszkującym to niezwykle urokliwe miejsce, trudno jest jednak wpasować się w role typowo bajkowe. Bywają konfliktowi, plotkują, ulegają codziennym pokusom, nie mają też problemu z otwartą krytyką świata, który ich otacza. Mimo swych przywar potrafią rozśmieszać i budzą sympatię właśnie ze względu na swoje słabości. Pomimo ulegania stereotypom i popadania w konwenans są w swych zachowaniach prawdziwi i szczerzy.

Książka jest pełna wartości uniwersalnych, cennych zwłaszcza dla młodszego czytelnika. Bajki napisane są przystępnym i prostym językiem co sprawia, że młody czytelnik nie będzie czuł się zagubiony, starszy natomiast dostrzeże tam wiele treści zarezerwowanych tylko dla niego. Dodatkową wartością tych dziesięciu opowiadań stanowi obecna w każdym z nich niebanalna refleksja nad otaczającym nas światem.

Projekt jest świetnym przykładem na to w jaki sposób można przełożyć potencjał lokalnej społeczności na wspólne działanie dążące do realizacji ciekawych inicjatyw. Audiobook to niejedyny efekt sąsiedzkiej współpracy. Być może nawet ważniejszym jest nawiązanie nowych relacji oraz integracja mieszkańców. Premiera audiobooka odbyła się 29 maja 2021 na kanale YouTube Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Zapraszamy do  słuchania!