Image

Śmieci dookoła nas – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

25 maja 2024 r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone "Książce o śmieciach".

Śmieci są tak wszechobecne, że przestajemy je zauważać. Stanisław Łubieński w książce pt.” Książka o śmieciach” przedstawia, w jaki sposób podejście do śmieci zmieniało się na przestrzeni lat. Jak bardzo współczesny człowiek zachłysnął się chęcią posiadania, jak stał chciwy na dobra materialne i jak egoistycznie postępuje. Od końca XIX wieku szukano tanich i wytrzymałych zamienników materiałów naturalnych. W latach 50 ubiegłego wieku pojawiła się moda na jednorazowość. Użyć i wyrzucić. Tylko co zrobić z powiększającą się masą śmieci? Już nie są modne jednorazówki, a biodegradowalne tworzywa nie rozkładają się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jak w takim świecie odnajdują się zwierzęta, które niejednokrotnie mylą pokarm z odpadami z tworzyw sztucznych?

Z ostatnich badań możemy dowiedzieć się, że 2022 roku ilość odpadów komunalnych wytworzonych na jednego mieszkańca w Unii Europejskiej wyniosła 513 kg, o 19 kg na osobę mniej niż w 2021 r. (532 kg), ale o 46 kg więcej niż w 1997 r. (467 kg). Największą ilość odpadów komunalnych w 2022 r. wygenerowali mieszkańcy Austrii – 827 kg na osobę, a najmniej mieszkańcy Rumuni, bo 301 kg. Natomiast mieszkańcy Polski 364 kg na osobę.

Warto zastanowić się przed kolejnymi zakupami. Czy naprawdę potrzebujemy kolejną rzecz? Może warto dać rzeczom kolejne życie. Nauczyć się naprawiać, a nie wyrzucać.