Image

Cukroteka - nowa przestrzeń na mapie Pruszcza Gdańskiego

Cukroteka to nowa przestrzeń na mapie Pruszcza Gdańskiego, jej otwarcie miało miejsce w ubiegły weekend. W piątek 22 lipca 2022 r. mieliśmy okazję po raz pierwszy odwiedzić to ciekawe miejsce. Tuż po wejściu na teren Cukrowni został zaaranżowany ogródek, w którego otoczeniu stoją food tracki, w centralnej części można wygodnie usiąść i cieszyć się atmosferą tego wyjątkowego obiektu. Odwiedzający Cukrotekę mogą obejrzeć film o Cukrowni, wystawę zdjęć wykonanych na terenie Cukrowni dawniej i dziś. Chętni mogą skorzystać z wycieczek i tym samym obejrzeć wcześniej niedostępne miejsca poznając lepiej historię tego miejsca.

Obecnie właścicielem Cukrowni jest NDI Development. W planach ma rewitalizację i budowę nowego śródmieścia – osiedla z butikami, kawiarniami, przestrzenią do spotkań kulturalnych i do rekreacji.

Początki historycznej Cukrowni w Pruszczu Gdańskim sięgają 1881 roku. Produkcję zakończono w 2004 roku. Od lat zlokalizowany w samym centrum teren był zamknięty i nieodstępny, a budynki popadały w ruinę.

W 2021 roku firma NDI Development kupiła 19-kehtarową działkę, na której jest zlokalizowana dawna Cukrownia. W planach ma rewitalizację zabytków i budowę nowego śródmieścia – ze sklepami, butikami, kawiarniami, przestrzenią do spotkań kulturalnych, a także terenami rekreacyjnymi.
  
Uszanowany zostanie historyczny charakter. Wybudowane osiedle będzie architektonicznie wpisywać się w industrialny klimat tego miejsca. Cukrownia ma być otwarta i przyjazna zarówno dla jej nowych mieszkańców, jak i tych, którzy sąsiadują z nią od lat. Ma szansę stać się nowym śródmieściem Pruszcza Gdańskiego.

Nowy właściciel Cukrowni - NDI Development to spółka wchodząca w skład grupy NDI, która od 30 lat działa w praktycznie wszystkich obszarach budownictwa - od infrastrukturalnego, przez deweloperskie po gazownicze. NDI brała udział w wielu znaczących inwestycjach w Polsce, m. in przy budowie północnego odcinka Autostrady A1, Teatru Szekspirowskiego czy rozbudowy lotniska w Gdańsku. Zrewitalizowała też Centrum Sopotu, budowała hotele sieci Sheraton czy luksusowe apartamenty Tre Mare w Sopocie, Chlebova w Gdańsku czy Osiedle Kapriola w Warszawie.

Więcej o planach, wydarzeniach związanych z tą inicjatywą znaleźć można na: