XXI Tydzień Bibliotek "Biblioteka – miejsce na czasie"

  • Home
  • Wydarzenia
  • XXI Tydzień Bibliotek "Biblioteka – miejsce na czasie"
„Biblioteka – miejsce na czasie” to hasło przewodnie tegorocznego XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Inicjatywa obchodów ma na celu masową promocję literatury. To również czas, kiedy podkreślana jest rola bibliotek i czytania.

„(Biblioteka) to przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych. +Biblioteka – miejsce na czasie+ nie ogranicza się do tradycyjnych książek – promuje różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty, platformy edukacyjne online oraz inne niestandardowe formy. Jest miejscem, gdzie ludzie mogą korzystać z interaktywnych aplikacji, wirtualnej rzeczywistości czy projektów edukacyjnych opartych na sztucznej inteligencji. +Biblioteka – miejsce na czasie+ podkreśla konieczność ciągłej adaptacji do zmieniających się potrzeb społeczeństwa, uwzględnia nowe trendy, ale także eksperymentuje z innowacyjnymi formami przekazu wiedzy i kultury. +Biblioteka – miejsce na czasie+ to przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów i wspólnoty” – brzmi uzasadnienie wyboru tegorocznego hasła podane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (SBP).

Tydzień Bibliotek jest organizowany przez SBP od 2004 roku. Akcja ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Początkowo było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin Tygodnia Bibliotek jest stały – wydarzenie ma miejsce w dniach 8-15 maja.

Każda edycja akcji przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca i koordynator akcji. Autorką tegorocznego hasła jest Katarzyna Pawluk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Szczegółowy program w mieście Pruszcz Gdański podamy bliżej terminu wydarzenia.