Wystawa Marca Chagalla

Marzec w Pruszczu Gdańskim będzie miesiącem Marca Chagalla. Prace jednego z najważniejszych artystów XX wieku przez dwa tygodnie zagoszczą na ścianach Domu Wiedemanna.

Na wystawie będzie można obejrzeć 24 litografie czołowego przedstawiciela École de Paris, które powstały w latach 1958-60 w najlepszej wówczas pracowni w Paryżu – Atelier Fernanda Mourlota.

Trudno sklasyfikować sztukę wielkiego mistrza, bowiem wpływy kubizmu mieszają się z inspiracjami surrealizmem, impresjonizm ze sztuką naiwną, a całość dopełniają żydowskie korzenie, folklor i miłość do życia. Ale Marc Chagall to przede wszystkim kolor. W swojej barwnej rzeczywistości artysta przedstawia uskrzydlone zwierzęta, anioły i pary splecione w uścisku. Prezentowana seria zatytułowana „Rysunki do Biblii” były owocem podróży artysty do Ziemi Świętej. Ilustracje opowiedziane chagallowskim językiem w uniwersalny sposób przekazują treści Starego Testamentu. Malarz był zafascynowany Biblią i mitologią, a zaczerpnięte z nich motywy potrafił przedstawić z właściwą sobie lekkością, korzystając z charakterystycznych motywów, nasyconych błękitów, chłodnych fioletów i szmaragdowych zieleni migocących blaskiem witrażowych szkieł. W niespokojnych czasach XX wieku, kiedy wielokrotnie kwestionowano istotę sztuki, Chagall za pośrednictwem swoich dzieł mówi, że „w sztuce, jak w życiu, wszystko jest możliwe, szczególnie gdy tworzy się z miłości”.

Prezentowane litografie są własnością Epicentrum Art Gallery.

Otwarcie wystawy: 08.03.2024 r. godz. 18:00. Wystawa czynna od wtorku do niedzieli, w dniach 09-22.03.2024 r. w godz. 12:00-16:30.