Wysłodki wybrane - wystawa Rity Staszulonok

Jedna z najnowszych, a zarazem najbardziej dynamicznych gwiazd pomorskiej sceny artystycznej, Rita Staszulonok, zaświeci w Pruszczu Gdańskim. Mieszkająca w naszym mieście od 2010 r. Rita przygotowała specjalnie skomponowaną, tajemniczo-egzotyczną wystawę "Wysłodki wybrane", którą można oglądać od 25.11.2022 r. w Domu Wiedemanna.

Prezentowany cykl obrazów składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy Brazylii, druga Pruszcza Gdańskiego. Te odległe od siebie geograficznie i kulturowo miejsca łączy wspólny temat – cukier. Zarówno cukier brazylijski trzcinowy, jak i polski buraczany, aby ostatecznie się wykrystalizować, pozostawia po sobie wysłodki. One właśnie dały nazwę tej wystawie.

Rita Staszulonok – specjalistka w technice witraży, mozaiki, fresku, sgraffito, rysunku, malarstwa olejnego i temperowego. W doświadczeniu zawodowym posiada ilustrowanie książek, murale, scenografie dla teatru, projekty przestrzenne. Jej ulubiona technika to tempera jajowa na desce. Lubi aspekt rzemieślniczy i szlachetność tego medium. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka Stypendium Polskiego Ministra Kultury Gaude Polonia, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Twórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zawsze w drodze. Uczestniczka rezydencji artystycznych Instituto Sacatar w Brazylii i Can Serrat w Hiszpanii. Autorka około 20 wystaw indywidualnych. Brała udział w wystawach zbiorowych w Uzbekistanie, USA, Australii, Polsce, Bułgarii, Danii, Białorusi. Prace artystki znajdują się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Mińsku, w Galerii Centrum w Krakowie, w kolekcji Instituto Sacatar w Brazylii oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie.