• Home
  • 20. rocznica Gryfa - herbu naszego województwa
Image

20. rocznica Gryfa - herbu naszego województwa

28 stycznia 2022 r. obchodzimy 20. rocznicę ustanowienia herbu Województwa Pomorskiego. Gryf to symbol siły i wytrwałości, który łączy nas wszystkich i nierozerwalnie kojarzy się z Pomorzem. Przez stulecia znak gryfa przeniknął do herbów samorządów pomorskich. Miasto Pruszcz Gdański jest częścią tego regionu, dlatego ta rocznica jest dla nas ważna.

Obowiązujący herb przyjęty 28 stycznia 2002 r. uchwałą Sejmiku Województwa Pomorskiego. Przedstawia „wizerunek gryfa czarnego, z wzniesionymi skrzydłami, z wysuniętym językiem koloru czerwonego, umieszczony w polu tarczy herbowej koloru złotego”. Jego autorem jest artysta plastyk Wawrzyniec Samp. Pierwowzorem obecnego herbu jest fresk, który znajduje się w prezbiterium archikatedry oliwskiej.

W 2008 r. Zarząd Województwa Pomorskiego w celu promocji regionu wprowadził system identyfikacji wizualnej zawierający zmodyfikowany wzór herbu. Gryf posiadał zmienione ułożenie głowy, łap oraz szponów, a także odmienny kształt ogona. Inny był też odcień barwy tarczy herbowej. Wzór ten był używany do 2010 r.

Gryf często pojawia się w heraldyce na Pomorzu. Jako mityczne zwierzę z ciałem lwa oraz głową i skrzydłami orła, symbolizował m.in. szybkość, siłę, waleczność, odwagę i wytrwałość. Pierwsze wzmianki o posługiwaniu się tym symbolem heraldycznym pochodzą z początku XIII w. i wiążą się z zachodniopomorską dynastią książąt zwanych Gryfitami.