Image

Porozmawiajmy o transporcie!

Jeśli masz pomysł, jak usprawnić transport w naszym regionie, albo chcesz wskazać, co należałoby poprawić - zapraszamy na warsztaty online #MobilnaMetropolia, dla mieszkańców powiatu gdańskiego, które odbędą się w czwartek, 1 czerwca 2021 r. w godz. 17:00-19:00. Organizatorem spotkania jest Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS).

OMGGS wspólnie z ekspertami z dziedziny transportu pracuje nad Planem Zrównoważonej Mobilności dla metropolii (tzw. SUMP). Będzie to jasna strategia działań na najbliższe lata, która wyznaczy kierunki zmian w transporcie, by był bardziej dostępny, przyjazny i bezpieczny dla mieszkańców, a także chronił klimat i środowisko. Dokument ten powstaje przy współudziale mieszkańców, którzy własne zdanie i pomysły mogą przekazać podczas konsultacji online. Od 18 maja 2021 r. w całym naszym województwie obywają się warsztaty konsultacyjne online, na których podejmowane są rozmowy o potrzebach transportowych i komunikacyjnych. Mieszkańcy każdego z powiatów zapraszani są na dedykowane im spotkanie. I tak, w czwartek 1 czerwca 2021 r. o zabranie głosu w dyskusji poproszeni będą mieszkańcy powiatu gdańskiego.

W skład zespołu ekspertów, którzy pracują nad dokumentem wchodzą przedstawiciele: Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, Urzędu Miasta w Gdyni, OMGGS oraz specjaliści z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego i transportu. Gotowy Plan Zrównoważonej Mobilności dla metropolii powinien zostać ogłoszony najpóźniej w pierwszym kwartale 2022 r.
 
Zapisz się na warsztaty online #MobiliaMetropolia


Aby wziąć udział w warsztatach należy przed spotkaniem zarejestrować się klikając w link spotkania. Rejestracja nie zajmuje więcej niż minutę. Uwaga, liczba uczestników jest ograniczona. Każdy z zarejestrowanych otrzyma zwrotną informację mailową wraz z linkiem na warsztaty.

Uczestnicy będą pracować w 6 zespołach. Przez około kwadrans wspólnie z moderatorami będą dyskutować na zadany temat, m.in. transport zbiorowy, ruch pieszy i rowerowy, indywidualny ruch samochodowy, parkowanie, bezpieczeństwo ruchu drogowego, transport towarów, zarządzanie mobilnością oraz wizja i cele. Po 15 minutach nastąpi zmiana tematu w grupie, a na koniec podsumowanie dyskusji.
 
- To mieszkańcy zdecydują jak powinien zmieniać się transport w ich miejscowości - czy stawiać na nowe drogi, trasy rowerowe, a może postawić na parki i więcej zieleni. Działamy w myśl zasady: planujemy z ludźmi i dla ludzi. Zapraszamy na warsztaty, na których każdy będzie miał szansę na przedstawienie swoich pomysłów, dzięki temu biuro OMGGS wspólnie z ekspertami opracuje jasny plan działań transportowych na kolejne lata - mówi Karolina Orcholska, koordynatorka ds. transportu i mobilności OMGGS.

W razie pytań lub uwag zapraszamy do kontaktu z koordynatorką ds. transportu i mobilności w OMGGS Karoliną Orcholską, pod nr. tel. 502 003 899 lub za pośrednictwem poczty e-mail: karolina.orcholska@metropoliagdansk.pl