Image

Ciekawe pomysły na przestrzeń biblioteki szkolnej – spotkanie bibliotekarzy

22 listopada 2023 r. w Pomorskiej Bibliotece Pedagogicznej – Filii w Pruszczu Gdańskim odbyło się spotkanie szkoleniowego nauczycieli bibliotekarzy powiatu gdańskiego dotyczące wyglądu biblioteki szkolnej i jej usytuowanie w budynku.

Wygląd biblioteki szkolnej i jej usytuowanie w budynku mają wpływ na promocję czytelnictwa. Kolorowe, przeszklone wnętrza, nowoczesne, funkcjonalne meble, duża powierzchnia to na pewno zachęta do częstszego odwiedzania szkolnej biblioteki. Wciąż istotne są takie czynniki jak oświetlenie, kolor we wnętrzu (tapety, lamele, malowanie ścian), a nawet rodzaj i treść napisów na drzwiach wejściowych. W wielu bibliotekach odchodzi się od nazwy „biblioteka” na rzecz „relaksowni” czy „magicznego kącika dla zaczytanych”. Ważne jest odejście od pewnego stereotypu, chęć zaciekawienia odbiorcy – ucznia, możliwość zapewnienia odpoczynku od często stresującej rzeczywistości lekcyjnej. Chodzi o budowanie pozytywnych skojarzeń i emocji z pomieszczeniem biblioteki szkolnej. Kreowanie atrakcyjnej przestrzeni bibliotecznej w szkole może zatem przyczynić się do zahamowania spadku czytelnictwa i zaszczepienia pasji czytania u uczniów.

Te kwestie były głównym tematem, kolejnego w tym roku szkolnym, spotkania szkoleniowego nauczycieli bibliotekarzy powiatu gdańskiego. Obecni na spotkaniu nauczyciele poznali też nowości biblioteczne z zakresu literatury biblioterapeutycznej, tak chętnie przez nich wykorzystywanej w codziennej pracy. W spotkaniu uczestniczyło 22 nauczycieli z powiatu gdańskiego, w tym reprezentanci pięciu szkół z Pruszcza Gdańskiego. Kolejne spotkanie odbędzie się 13 marca 2024 roku.