Image

Wspomnienie Józefy Krośnickiej

Pruszczańska biblioteka w czwartkowe popołudnie (21.03.2024 r.) zgromadziła sympatyków i miłośników historii. Tego dnia spotkanie poświęcone było wyjątkowej postaci, pełnej pasji, badaczce historii, nauczycielce, autorce opracowań z zakresu dziejów Pruszcza Gdańskiego i powiatu gdańskiego – Józefie Krośnickiej.

Inicjatywę zorganizowania spotkania podjął Grzegorz Bogun, pruszczanin z niezwykłą pasją do historii, przy współpracy z Joanną Przybyś, Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim. Podczas spotkania Pan Grzegorz dał ponieść się wspomnieniom i wszystkim zgromadzonym, w niezwykle żywiołowy sposób opowiadał o Pani Józefie. Podczas wieczoru, zgromadzeni obejrzeli także materiały multimedialne z udziałem Pani Józefy wzbogacone wspomnieniami jej córki Hanny, syna Włodzimierza, Pana Grzegorza oraz innych uczestników spotkania.

Kim była pani Józefa?

Józefa Gabriela Krośnicka, z domu Kołakowska urodziła się 18.03.1914 r. w Pułtusku, w tym roku mija 110 rocznica jej urodzin. Pani Józefa tuż przed wybuchem II wojny światowej ukończyła studia historyczne i filozoficzne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas wojny wykorzystywała, zgromadzoną na studiach wiedzę biorąc udział w tajnym nauczaniu. Tuż po wojnie organizowała polskie nauczanie w alianckich strefach okupacyjnych w Niemczech. A w latach pięćdziesiątych objęła stanowisko dyrektora w szkole w Sobowidzu. Później przez wiele lat była nauczycielką historii w Szkole Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim. Jej dorobek naukowy obejmuje liczne prace dotyczące historii, zarówno Pruszcza Gdańskiego, jak i całego powiatu gdańskiego. W 2010 roku, za nieocenione zasługi, została uhonorowana tytułem Honorowej Ambasadorki Pruszcza Gdańskiego.

Pani Józefa Krośnicka zmarła 21.01.2020 r. w wieku 106 lat. Tegoroczne spotkanie w bibliotece, mające na celu upamiętnienie postaci Pani Józefy, stanowi jedno z wielu wydarzeń zorganizowanych w celu uhonorowania jej pamięci. Corocznie, w dniu rocznicy jej odejścia, przedstawiciele władz miejskich oddają hołd jej niezwykłemu dziedzictwu, składając symboliczną wiązankę kwiatów na jej grobie.

fot. Daniel Słoboda