Image

Dziki w mieście - przestrzegaj zasad!

W związku z wiosenną aurą na ulicach naszego miasta zanotowano wzmożoną obecność dzików. W lesie zwierzęta są u siebie w domu i należy im się szacunek, a co jeśli widzimy je w okolicy osiedla mieszkalnego lub na ulicy? Kiedy przytrafi nam się takie bliskie spotkanie, dobrze wiedzieć, jak należy się zachować w podobnej sytuacji. Ponadto tylko świadome podejście do obecności dzikich zwierząt w mieście i wspólne przestrzeganie zasad zapewni bezpieczeństwo i pomoże w ograniczeniu tego problemu.

Bezwzględnie prosimy wszystkich mieszkańców o zachowanie podstawowych środków bezpieczeństwa i zastosowania się do poniższych zasad:

  1. Nie zbliżaj się do dzikich zwierząt i nie wykonuj wobec nich gwałtownych ruchów!
  2. Nie hałasuj, nie strasz i nie płosz zwierząt!
  3. Psy wyprowadzaj wyłącznie na smyczy!
  4. Nie rób zdjęć, szczególnie z fleszem!
  5. Nie karm dzikich zwierząt! Zwierzęta, które znajdą w okolicy zbiorowisk ludzkich pożywienie, będą tam wracały. Ważne jest, aby nie dokarmiać zwierząt zarówno celowo, jak i nieintencjonalnie - przez zostawianie otwartych wiat śmietnikowych lub resztek pożywienia przy koszach na śmieci.
Każdy hałas, gwałtowny ruch, interakcja może sprawić, że zwierzę będzie czuło się zagrożone i wówczas może zaatakować w obronie potomstwa.

W razie pojawienia się dzikich zwierząt w Twojej okolicy skontaktuj się ze Strażą Miejską lub Policją. 

Telefony kontaktowe:
  • Straż Miejska w Pruszczu Gdańskim - tel. +48 58 683 29 53.
  • Numer alarmowy na Policję to 997 lub 112.