Image

Kolejny wakacyjny weekend za nami!

Trzeba przyznać, że atrakcji w te wakacje mamy mnóstwo. Koncerty, teatr i aktywności na świeżym powietrzu. W miniony weekend w pruszczańskim Amfiteatrze rozbrzmiał głos znanego i lubianego artysty - Grzegorza Turnaua.  I choć pogoda nie dopisała, fanów Grzegorza Turnaua było naprawdę sporo. W Amfiteatrze rozbrzmiały jego najbardziej znane utwory takie jak „Bracka”, „Cichosza” czy „Między ciszą a ciszą”, za które artysta zebrał gromkie brawa.

W sobotni wieczór scenę Amfiteatru opanował zespół Teatru Wybrzeże ze sztuką Emigrantki. W spektaklu artyści poruszają niełatwy temat polskiej emigracji zarobkowej pokazując go z perspektywy ciężko pracujących kobiet, do tego matek wychowujących swoje dzieci na odległość. Dramat ukazał ich pełną napięć relację, trudne życie codzienne, problemy tożsamościowe, życie na walizkach i poczucie straconego życia osobistego, które próbują odkupić zarabianymi na swoje dzieci pieniędzmi.

Na zakończenie weekendu z cyklem wydarzeń Faktoria Kultury 2021, w niedzielne popołudnie zebrali się fani bajek, którzy w wykonaniu aktorów z Teatru Wybrzeże mieli okazję zobaczyć drugą część sztuki Przygody Koziołka Matołka.

Ale to nie jedyne wydarzenia, które miały miejsce w ten weekend. W progach Faktorii Handlowej stanęli fani naturalnych metod barwienia tkanin, tkania i pozyskiwania wełny. Odwiedzający Faktorię Handlową mieli możliwość samodzielnie spróbować rzemiosła, które dawniej było codziennością żyjących tu osadników.

Kolejny weekend w Pruszczu Gdański zapowiada się równie ciekawie. W Faktorii Kultury 2021 na scenie muzycznej usłyszymy utwory zespołu Spięty, na letniej scenie Teatru Wybrzeże w sobotni wieczór zobaczymy sztukę Inteligenci i jak zawsze w niedzielne popołudnie spektakl dla dzieci tym razem część pierwszą Zaczarowanej królewny w wykonaniu aktorów Teatru Wybrzeże.

Zapraszamy także do odwiedzenia Faktorii Handlowej, w której będzie można tym razem spróbować swoich sił w garncarstwie i łucznictwie. Będzie można zobaczyć jak niegdyś wykonywano strzały, czym różniły się techniki dawnych garncarzy i jak techniki te zmieniały się poprzez wieki. Zaprezentowane zostaną także różne rodzaje łuków oraz technik łuczniczych. Będzie można dowiedzieć się dlaczego ceramika jest tak ważna dla współczesnego archeologa – częstokroć znacznie ważniejsza niż złoto i szlachetne kamienie. A po teorii czas na praktykę! Każdy chętny będzie mógł ulepić własne gliniane naczynie i postrzelać z łuku. 

Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na naszej stronie pruszcz-gdanski.pl w zakładce Wydarzenia oraz z w miejskiej aplikacji Mieszkam w Pruszczu.