Image

Koduj z Gigantami - W KrAInie Przyszłości

Jak najlepiej zapoznać dziecko ze sztuczną inteligencją? Dzięki bezpłatnym warsztatom - Koduj z Gigantami!

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja bezpłatnych warsztatów Koduj z Gigantami, które już po raz 13. wprowadzą dzieci i młodzież w świat programowania. Akcję wspierają liczni patroni honorowi, w tym MEiN, GovTech Polska czy NASK, a także Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel. Czy młodzi adepci sztuki programowania odnajdą się w świecie AI?

Twórz, koduj, odkrywaj sztuczną inteligencję! Warsztaty “Koduj z Gigantami. "W krAInie przyszłości” startują 26 sierpnia i potrwają do końca września. W zajęciach będzie można wziąć udział stacjonarnie w ponad 100 polskich miastach oraz online. Akcja Koduj z Gigantami otwarta jest dla dzieci i młodzieży z całej Polski, a zajęcia zostały podzielone na 3 grupy wiekowe: 7-9 lat, 10-12 lat oraz 13-18 lat. Warsztaty będą prowadzone przy wykorzystaniu różnych środowisk i języków programistycznych oraz programów, tj: Minecraft Education Edition, Scratch, App Inventor, Python, C# i C++.

Każdej edycji Koduj z Gigantami przyświeca inny motyw. Tym razem Giganci Programowania zaproszą uczestników do KrAIny Przyszłości, a o tematyce warsztatów mówi już sama nazwa zapisana w przewrotny sposób. To w niej organizatorzy wyróżniają litery AI (Artificial Intelligence), czyli z ang. “sztuczna inteligencja”. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych środowisk i aktualnej wiedzy, prowadzący zajęcia przedstawią sztuczną inteligencję oraz szanse i zagrożenia, jakie ona ze sobą niesie. Przy użyciu takich środowisk jak Scratch, Minecraft Education czy Visual Studio uczestnicy przekonają się, że sztuczna inteligencja może znaleźć zastosowanie w wielu obszarach codziennego życia. W projektach wykorzystane zostaną różnego rodzaju elementy związane ze sztuczną inteligencją, nadając projektom niespotykany dotąd wygląd i zastosowanie.

Termin i zapisy
Akcja odbywać się będzie w całej Polsce stacjonarnie i online w dniach od 26 sierpnia do końca września 2023 r. W Pruszczu Gdańskim warsztaty stacjonarne odbędą się w dniach 10 i 16 września 2023 r. przy ul. Rogozińskiego 5/S5. Na warsztaty można zapisywać się poprzez stronę internetową wydarzenia: www.kodujzgigantami.pl .

Wydarzenie patronatem objął Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel, a wspiera je także MEN, GovTech, NASK.

O akcji "Koduj z Gigantami"
“Koduj z Gigantami” to organizowana już od 8 lat ogólnopolska akcja bezpłatnych warsztatów programistycznych dla dzieci i młodzieży. Organizatorem wydarzenia jest szkoła programowania dla dzieci i młodzieży Giganci Programowania. Wszystko zaczęło się od 50 uczniów w Warszawie, a obecnie w akcji biorą udział dziesiątki tysięcy uczestników z całej Polski - stacjonarnie i online, a także młodzi fani kodowania w ponad 10 państwach na świecie. Do tej pory Giganci przeszkolili ponad 150 tys. młodych fanów kodowania.

- Spodziewać się można, że sztuczna inteligencja towarzyszyć będzie na każdym etapie edukacji. Z pewnością pomoże w tworzeniu dostosowanych materiałów edukacyjnych oraz wspomoże zarówno edukatorów, jak i uczniów, dostarczając różnego rodzaju pomysły i inspiracje. Sztuczna inteligencja budzi jednak wiele obaw i wątpliwości. Dlatego podczas naszych warsztatów chcemy połączyć naukę programowania z tematem sztucznej inteligencji. Uczestnikom akcji pokażemy narzędzia AI i sposoby na ich pożyteczne wykorzystanie - jako źródło inspiracji, usprawnienia, a nie bezmyślnego kopiowania. Do tej pory, gdy uczeń miał problem z zadaniem domowym musiał prosić o pomoc rodziców lub nauczyciela następnego dnia szkolnego. Teraz rolę takiego domowego nauczyciela może pełnić sztuczna inteligencja - mówi Dawid Leśniakiewicz, jeden z organizatorów wydarzenia i co-founder szkoły Giganci Programowania.