Image

Co się działo - podsumowanie 4 tygodnia wakacji w Pruszczu Gdańskim

Za nami kolejny tydzień wakacji, w tym festyny, wydarzenia rekonstrukcyjne oraz spektakle i koncerty.

Tradycyjnie już, w czwartek, zespół Centrum Kultury i Sportu (CKiS) czekał na wszystkich chętnych z masą festynowych atrakcji. Czwarty festyn miejski z cyklu "Wakacje w mieście" odbył się tym razem na terenie Parku Kulturowego Faktoria. W programie znalazł się trening koszykówki, poprowadzony przez SNRRPK BRYZA Pruszcz Gdański, nie zabrakło również animacji poprowadzonych przez Małą Akademię Teatralną. Ponadto animatorki CKiS zaplatały kolorowe warkocze i malowały dziecięce buzie. Na zakończenie uczestnicy przenieśli się do rekonstrukcyjnej części Faktorii, gdzie odbyło się ognisko z kiełbaskami.

Weekendowy cykl wydarzeń w pruszczańskim amfiteatrze tradycyjnie zapoczątkował piątkowy koncert. W ramach Faktorii Kultury, 28.07.2023 r., na scenie wystąpiła Teresa Werner – piosenkarka wykonująca szlagiery i muzykę ludową, zaistniała dzięki takim przebojom jak "Miłość jest piękna", "Dałabym Ci dała" czy "Kocham swoje morze".

W sobotni wieczór, 29.07.2023 r. dorosła część pruszczańskiej publiczności obejrzała spektakl "Emigrantki" w reżyserii Elżbiety Depty. Główne role w spektaklu ukazującym polską emigrację zarobkową z perspektywy ciężko pracujących kobiet zagrały: Małgorzata Brajner, Justyna Bartoszewicz oraz Katarzyna Figura.

Tydzień Faktorii Kultury zakończył się niedzielnym przedstawieniem dla młodszej publiczności. 30.07.2023 r. na deskach amfiteatru zagościł nie kto inny, a Koziołek Matołek i opowiedział o swoich przygodach. Jak zawsze wzbudził on dużo radości i uśmiechu. Spektakl wyreżyserował Michał Derlatka.

Nie jest to jednak wszystko, co działo się w miniony weekend. W sobotę 29.07.2023 r. odbył się również piknik "Zielono mi" organizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczna w Pruszczu Gdańskim oraz Fundację KIWI. Dzieci i ich opiekunowie, biorący udział w wydarzeniu, mieli okazję poznać tradycyjne i nowatorskie techniki przygotowania ozdób ogrodowych z naturalnych materiałów, a także zobaczyć tkaniny farbowane metodą druku botanicznego, czyli za pomocą roślin. Piknik cieszył się dużym zainteresowaniem.

W dniach 29-30.07.2023 r. Faktoria handlowa w Pruszczu Gdańskim została najechana przez legion czternasty. Wydarzenie o nazwie "Legio XIIII GMV PRO ANTICA" zorganizowała grupa rekonstrukcyjna stowarzyszenia Pro Antica. Grupa ta specjalizuje się rekonstrukcjami uzbrojenia z bardzo obszernego, bo ponad 800-letniego, okresu od V wieku BC do IV wieku n.e. oraz prezentacją formacji wojskowej legionu rzymskiego, musztry, a także życia codziennego legionistów.

Szczegółowe informacje o tym, co będzie działo się w następnych tygodniach w Pruszczu Gdańskim, można znaleźć tutaj: https://pruszcz-gdanski.pl/portal-aktualnosci-wakacje

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzeń: