Lato na Faktorii Handlowej

W południowej części miasta na odwiedzających Pruszcz Gdański czeka zrekonstruowana Faktoria Handlowa z okresu wpływów rzymskich. Faktoria jest miejscem pełnym życia, łączy historię z teraźniejszością. W wakacje odbywa się tu wiele ciekawych wydarzeń o charakterze rekonstrukcyjnym i rzemieślniczym.

W południowej części miasta na odwiedzających Pruszcz Gdański czeka zrekonstruowana Faktoria Handlowa z okresu wpływów rzymskich. Faktoria jest miejscem pełnym życia, łączy historię z teraźniejszością. Możemy tam obejrzeć m.in. Chatę Wodza – ekspozycję muzealną, będącą połączeniem najnowszych rozwiązań multimedialnych z bogactwem zabytków archeologicznych i pięknem bursztynowych eksponatów, Halę Targową – miejsce, w którym spotkać się można z żywą archeologią, Chatę Bursztyniarza, w której znajduje się rekonstrukcja miejsca pracy wraz z wyrobami tego rzemieślnika oraz Chatę Kowala, w której precyzyjnie odtworzono wystrój domostwa i kuźnię. W wakacje odbywa się tu wiele ciekawych wydarzeń o charakterze rekonstrukcyjnym i rzemieślniczym, w tym roku harmonogram wydarzeń przedstawia się następująco:

2-3.07.2022 r. Weekend strategii i wojowników na planszy
9-10.07.2022 r. Olimpiada Gocka
16-17.07.2022 r. Weekend rzemieślniczy (tkanie krajek, farbowanie, prezentacja historii farbowania barwnikami naturalnymi).
23-24.07.2022 r. Wizyta rekonstruktorów NORDELAG, pokazujących życie X-wiecznej drużyny najemnej z obszaru basenu Morza Północnego. 
30-31.07.2022 r. Fiesta Gocka
6-7.08.2022 r. Drop Zone IV (kontynuacja wydarzenia z poprzednich lat, wyposażenie i uzbrojenie na przestrzeni wieków, minidioramy, pojazdy kołowe i gąsienicowe, wystawa modeli brytyjskiego sprzętu wojskowego, konkurs modelarski).
13-14.08.2022 r. Goccy Gliniarze, czyli glina na glinie i świat nie zginie. Warsztaty garncarskie, najwyższy gocki dzban, 48 godzin wypalania gliny, malowanie na naczyniach. Gość specjalny: Małgorzata Kaszubowska.
20-21.08.2022 r. Turniej łuczniczy o Bursztynową Strzałę (pacynki dla dzieci, gra terenowa – "zagubiona strzała").
27-28.08.2022 r. Wizyta grupy rekonstruktorów VICUS ULTIMUS (Masłomęcz), której celem jest popularyzowanie wiedzy na temat wojskowości i życia cywilnego w okresie schyłkowym Cesarstwa Rzymskiego oraz tzw. Wędrówki Ludów, ze szczególnym uwzględnieniem IV wieku.