Konferencja: „W świecie komiksów Janusza Christy. Wokół fenomenu kulturowego”

  • Home
  • Wydarzenia
  • Konferencja: „W świecie komiksów Janusza Christy. Wokół fenomenu kulturowego”
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Miasto Pruszcz Gdański, zapraszają naukowców i miłośników sztuki komiksowej na konferencję: „W świecie komiksów Janusza Christy. Wokół fenomenu kulturowego”.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Miasto Pruszcz Gdański, zapraszają naukowców i miłośników sztuki komiksowej na konferencję: „W świecie komiksów Janusza Christy. Wokół fenomenu kulturowego”. Konferencja i imprezy towarzyszące odbędą się na Faktorii w Pruszczu Gdańskim w dniach 25–26 maja 2023 roku.

Tematem przewodnim spotkania będzie twórczość Janusza Christy (1934 – 2008), który zapisał się w świadomości czytelników niezapomnianymi seriami komiksowymi o przygodach Kajtka i Koka, Gucka i Rocha, czy wreszcie Kajka i Kokosza. W ubiegłym roku minęło pół wieku od publikacji pierwszych opowieści z komiksowej serii o przygodach Kajka i Kokosza.


To znakomita okazja do podjęcia kolejnej próby prześledzenia historii polskiego komiksu, jego specyfiki oraz jego kulturowych uwikłań. Nie bez znaczenia jest także wyróżnienie i umieszczenie komiksu "Szkoła latania" – jako jedynego komiksu – na liście lektur dla szkoły podstawowej, jak również emisja serialu o przygodach dzielnych wojów na platformie Netflix. Spotkanie będzie dobrą okazją do przeprowadzenia kompleksowej dyskusji zarówno nad obecnością twórczości Janusza Christy w polskiej kulturze popularnej, jak i nad wielowątkowością poruszanych przez niego tematów.

Zapraszamy do udziału przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych, a zwłaszcza: komiksologów, literaturoznawców, antropologów, filozofów, socjologów, historyków, filmoznawców, teatrologów, językoznawców, historyków sztuki, politologów, kulturoznawców, czy historyków idei. Naukowców chcących wziąć udział w konferencji prosimy o kontakt do 20 kwietnia 2023 r. na adres e-mail: konferencjanaukowa.christa@gmail.com

Wstęp dla miłośników twórczości Janusza Christy, którzy będą chcieli posłuchać wykładów, jest bezpłatny.