Image

Budżet Obywatelski: wybierz projekty do realizacji w 2023 roku

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi 4 projektami, które zakwalifikowały się do etapu głosowania w konsultacjach społecznych dotyczących Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. Możesz oddać głos online lub osobiście w dniach 5-19 września 2022 r.

Budżet Obywatelski to część budżetu miasta, o której decydują mieszkańcy — najpierw przedstawiając propozycje projektów do realizacji, a później głosując na wybrane pomysły. Każdy mieszkaniec Pruszcza Gdańskiego ma wpływ na to, które ze zaproponowanych zadań zostaną zrealizowane w 2023 roku! Wejdź na stronę: www.bo.pruszcz-gdanski.pl i zagłosuj!

Projekt nr 20: Tor do gry w bule
Projekt i wykonanie toru do gry w bule, preferowana lokalizacja to teren Faktorii. Boisko zajmie powierzchnię 15m x 4m, wokół boiska postawione zostanie kilka ławek. Gra w bule to niedroga, doskonała forma rozrywki i aktywność dla ludzi w każdym wieku. Wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale służy także integracji (międzypokoleniowej). To tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi. Rozgrywka odbywa się na pozbawionym trawy placu, np. na utwardzonym piasku, o wystarczających wymiarach min. 15×4 m i polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu, stalowymi kulami ("bulami"; franc. "boule" - kula) w kierunku małej drewnianej kulki nazywanej po francusku „cochonet”, co znaczy "prosiaczek" (w Polsce używa się nazwy „świnka”). Koniecznością jest dobrze przygotowane podłoże, warunkujące dobrze rozegrana rozgrywkę. 
To możliwość na wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Integracja mieszkańców to ważny element życia lokalnej społeczności. Budowanie wzajemnych relacji i świadomości sąsiedzkich

Projekt nr 21: Elektroniczne słupy ogłoszeniowe
Zadanie zakłada zakup i montaż 2 elektronicznych słupów ogłoszeniowych. Mała architektura jest bardzo ważnym elementem pejzażu miasta. Powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także estetyczna. Dzięki ładnym elementom małej architektury miejsca nabierają charakteru i elegancji. Projekt przewiduje zakup estetycznych, elektronicznych słupów ogłoszeniowych dla potrzeb miasta. Słupy powinny być wykonane z odpornych na działanie pogody materiałów oraz łatwe do utrzymania w czystości. Słupy mają być wykorzystywane tylko przez gminę i inne instytucje gminne, samorządowe (kultura, sport) oraz organizacje społeczne, a także podmioty z nimi współpracujące. Taka forma zapewnia trwałość dostępnej informacji, nie ma możliwości zaklejania plakatów kolejnymi plakatami (szczególnie reklamami tzw. chwilówek). Słupy ogłoszeniowe spełniają przede wszystkim funkcje informacyjne, ale mogą także dodawać charakteru i elegancji miejscom publicznym. Proponowane w projekcie słupy spełniają obie te funkcje. Słupy umiejscowione w ogólnie dostępnych miejscach będą informowały wszystkich o ważnych sprawach miasta i gminy (w tym konsultacjach społecznych) wydarzeniach kulturalnych i sportowych oraz organizowanych przez organizacje społeczne. Dodatkowo ważnym aspektem proponowanego projektu jest fakt, że ta forma słupów jest ekologiczna i można w nią w łatwy sposób zarządzać.

Projekt nr 23: Park kieszonkowy przy dawnej szkole mleczarskiej
Projekt zakłada renowację parku przy dawnej mleczarni. W 1900 roku przy obecnej ulicy Gdańskiej powstała mleczarnia, a dwa lata później szkoła mleczarska. Współcześnie tylko dawna szkoła mleczarska zachowała swój pierwotny wygląd. Park kieszonkowy nie tylko poprawi miejski mikroklimat, ale podkreśli piękno zabytkowego budynku.

Projekt nr 25: Ławeczka dla seniora... i nie tylko
Zadanie zakłada zamontowanie ławeczek, uwzględniając duży stopień wytrzymałości przy mocowaniu ich do podłoża oraz odporność tworzywa na warunki atmosferyczne. Ławeczka na trasie spaceru seniora, osoby niepełnosprawnej czy matki z dzieckiem to niejednokrotnie bardzo upragniony obiekt. Można odpocząć, nabrać sił do dalszej podróży, rozejrzeć się po okolicy, podziwiając nasze coraz piękniejsze miasto. Takich miejsc odpoczynku jest już dość sporo, w końcu mamy wyróżnienie Marszałka Województwa "Samorząd przyjazny seniorom".

Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami na temat Budżetu Obywatelskiego w Pruszczu Gdańskim na stronie bo.pruszcz-gdanski.pl. Weź udział w głosowaniu i zdecyduj o przyszłości naszego miasta!