• Home
  • Lista aktualności
  • Autorka słynnej torebki tegoroczną laureatką Nagrody Kulturalnej Burmistrza Pruszcza Gdańskiego
Image

Autorka słynnej torebki tegoroczną laureatką Nagrody Kulturalnej Burmistrza Pruszcza Gdańskiego

Podczas sesji Rady Miasta Pruszcz Gdański, 14 grudnia 2023 r. Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel wraz z Przewodniczącą Rady Miasta Małgorzatą Czarnecką-Szafrańską uroczyście wręczyli pani Annie Prill Nagrodę Kulturalną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w roku 2023.

Pruszczańska artystka, która wykonała elegancką kopertówkę z haftem wyszytym szychem złotogłowia kaszubskiego dla księżnej Kate, zmieniła postrzeganie tej techniki, czyniąc milowy krok w jej popularyzacji w kulturze masowej.

Anna Prill przygodę z haftem rozpoczęła dekadę temu, zapisując się na roczny kurs „Od podstaw do mistrza”, organizowany przez Klub Hafciarski przy Oddziale Gdańskim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zajęcia obejmowały naukę techniki, kompozycji i kolorystyki haftu szkół żukowskiej, wdzydzkiej, wejherowskiej, puckiej oraz złotogłowia kaszubskiego - złotnicy. Tym, co wyróżnia twórczość Anny Prill jest umiejętność łączenia tradycji z nowymi trendami. Dodatkowym atutem projektów artystki są odniesienia do tradycji kaszubskiej, a także kociewskiej i starogdańskiej. Lokalność twórczości  podkreślają pojawiające się w jej haftach bałtyckie bursztyny.

Prace artystki były wystawiane m.in. w Muzeum w Słupsku, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Muzeum Kaszubskim w Kartuzach oraz na zagranicznych pokazach w Niemczech i Belgii. Plany laureatki na przyszły rok skupiają się wokół promowania kultury regionu w ramach licznych warsztatów w Pruszczu Gdańskim i okolicach.

Gratulujemy pani Annie i życzymy dalszego rozwoju, kolejnych sukcesów oraz pozytywnego wpływu na kulturę Pruszcza Gdańskiego i okolic.

W czasie sesji została wyróżniona także Olena Ulianova, pruszczańska artystka, prowadząca Galerię Sztuki Szary Ganek - za nieoceniony wkład w pomoc na rzecz obywateli Ukrainy przebywających na terenie naszego miasta.