Image

Pruszcz Gdański w konkursie "Inteligentne przejście"

Miasto Pruszcz Gdański zgłosiło swój udział w konkursie "Inteligentne przejście" organizowanym przez Orange Polska. W trzech zwycięskich miastach Orange przekształci niebezpieczne przejścia dla pieszych w aktywne przejścia smart. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii będą one znacznie bezpieczniejsze dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. W Pruszczu Gdańskim zostało wytypowane przejście dla pieszych w okolicy Młyna — jest to często użytkowana droga ze względu na bliskość kościoła, biblioteki, MOPSu i przedszkola.

Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2021 roku w Polsce na przejściach dla pieszych doszło do ponad 2 300 wypadków, w których zginęły 153 osoby, a 2275 zostało rannych. Większość z nich miała miejsce jesienią i zimą, kiedy widoczność przy wcześnie zapadającym zmierzchu mocno się pogarsza. Nowe technologie mogą pomóc zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom na pasach. Czujniki ruchu inteligentnych przejść wykrywają pieszego już z odległości kilkunastu metrów i natychmiast aktywują świetlną i dźwiękową sygnalizację ostrzegawczą. Z kolei specjalny system doświetlania sprawia, że przechodzący są lepiej widoczni dla kierowców, a dźwięki ostrzegają mniej uważnych pieszych, że zbliżają się do pasów. Dzięki aktywnemu przejściu smart wszyscy są więc bezpieczniejsi.

O wygranej zadecydują mieszkańcy. Głosowanie rusza 1 marca i potrwa do 28 marca. Na wybrane miasto internauci będą mogli głosować na stronie konkursu www.inteligentneprzejscie.pl Wszystkie miasta, niezależnie od liczby mieszkańców, będą miały równe szanse, bo pojedynczym głosom przyporządkowane zostaną odpowiednie wagi, zależne od populacji każdej miejscowości.