Image

XXXII Dni Pruszcza za nami - zobacz relację z wydarzenia

32. Dni Pruszcza, czyli święto naszego miasta, przeszły do historii. Obchody rozpoczęły się już w czwartek, 15.06.2023 r. uroczystą sesją Rady Miasta Pruszcz Gdański. Podczas sesji przyznano odznaczenia dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim oraz statuetki Samarytanin Roku 2023. Wręczono też ponad 160 dyplomów dla najlepszych uczniów za osiągnięcia w nauce oraz sportowe. Do rąk laureatów trafiły także nagrody za udział w konkursach, m.in. „Pruszcz zatrzymany w kadrze” oraz XXV Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym im. Jana Matejki pod patronatem Burmistrza Pruszcza Gdańskiego pod hasłem: „Widokówka Pruszcza Gdańskiego”.

Tuż po sesji nastąpił historyczny moment – Burmistrz Pruszcza Gdańskiego podpisał akt porozumienia z przedstawicielem miasta Kupiańsk (Ukraina). To powiększyło liczbę oficjalnych partnerstw Pruszcza Gdańskiego do 3 miast zagranicznych. Wśród pozostałych jest Šilutė (Litwa) i Hofheim am Taunus (Niemcy).

W piątek, 16.06.2023 r. o godz. 12:00 odbyło się uroczyste odsłonięcie ławeczki dla zakochanych przy terenie rekreacyjnym na Osiedlu Bursztynowym z widokiem na panoramę Gdańska, kanał Raduni i Żuławy.

O godz. 13:00 na terenie Faktorii Handlowej miało miejsce uroczyste wręczenie nagród w tegorocznej Loterii PIT. Szczęśliwi laureaci odebrali nagrody z rąk Burmistrza Pruszcza Gdańskiego Janusza Wróbla. Nagroda druga, tj. 5 000 zł, trafiła w ręce pani Eweliny, natomiast nagroda główna, nowe auto osobowe hybrydowa Toyota Yaris, trafiła do pana Pawła. Do Loterii PIT 2023 w Pruszczu Gdańskim można było zgłosić się od 1 marca do 7 maja. Wzięło w niej udział 5114 mieszkańców, w tym 372 osób zadeklarowało, że rozlicza się w naszym mieście po raz pierwszy. 

W sobotę, 17.06.2023 r  o godz. 12:00 12:00 odbyło się otwarcie wystawy „Szybownictwo w dawnych Prusach Wschodnich i Zachodnich” w hangarze Aeroklubu Gdańskiego. Osiągnięcia pilota Ferdinanda Schulza i model jego szybowca „Besenstielkiste” wzbudziły niemałe zainteresowanie odbiorców w każdym wieku. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca wakacji po wcześniejszym umówieniu się.

O godz. 13:00 otwarto bramy stadionu przy Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim i rozpoczęło się wspólne świętowanie. Ruszyło wesołe miasteczko, a  także animacje i atrakcje dla dzieci na Scenie dziecięcej. O godz. 14:00 Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel oficjalnie rozpoczął 32. Dni Pruszcza, przekazując klucze do miasta dzieciom. Na Scenie dziecięcej i w jej okolicy mogliśmy zobaczyć występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3, Chóru Pruszcza Gdańskiego ESPECTRO, Good Luck Club, a także wziąć udział w grach i zabawach prowadzonych przez Małą Akademię Teatralną. Sobotę zakończyły dwa koncerty: rockowego zespołu Chłopców z Placu Broni i Grzegorza Hyżego grającego w klimacie pop-rock. Ostatni koncert poprzedziły życzenia udanej zabawy złożone przez Burmistrza Pruszcza Gdańskiego Janusza Wróbla oraz Burmistrza Silute (Litwa) Vytautasa Laurinaitisa oraz Andriya Besedina Szefa Administracji Wojskowej w Kupiańsku (Ukraina) - dwóch miast partnerskich Pruszcza Gdańskiego.

Niedziela, 18.06.2023 r. rozpoczęła się intensywnie od X Półmaratonu Rolkarskiego o Puchar Burmistrza Pruszcza Gdańskiego. Zawodnicy, podzieleni na kategorie wiekowe, przebyli wyznaczona trasę, a o godz. 14:00 na terenie Cukroteki zostali udekorowani i odebrali nagrody, w tym właśnie puchar.

W godz. 14:00-17:00 znów można było wziąć udział w animacjach i grach przy Scenie dziecięcej. Ponadto tego dnia zagościło tam także Studio Tańca Diamonds, Pruszczański Klub Sportowy Taekwon-do An-do oraz ponownie Good Luck Club ze swoimi występami.

O godz. 16:30 niedaleko Sceny głównej była okazja na udział w Otwartych Mistrzostwach Pruszcza Gdańskiego o Puchar Burmistrza w Wyciskaniu Wielokrotnym Sztangi Leżąc Stylem Klasycznym – Połowa Wagi Ciała. Zawody trwały do godz. 18:15, a wokół zebrało się wielu kibiców, dopingujących śmiałków biorących udział w mistrzostwach. Istotne jest, że w konkurencji mógł uczestniczyć każdy - bez względu na doświadczenie. O godz. 18:00 na scenie Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel pogratulował i wręczył nagrody zwycięzcom.

Tymczasem o godz. 18:00 przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim została odsłonięta ławeczka pamięci poświęcona Ryszardowi Trojanowskiemu - zasłużonemu prezesowi OSP w latach 2005-2023, którego niedawno przyszło nam pożegnać.

Zwieńczeniem tego pełnego wrażeń dnia były dwa koncerty: polsko-łemkowskiej grupy Nadija oraz rockowego Spirit of Smokie. 32. Dni pruszcza pożegnały nas deszczem, jednak nie przeszkodziło to publiczności śpiewać razem z zespołem "I wanna know have you ever seen the rain".

Dziękujemy za udział i do zobaczenia za rok!