• Home
  • Lista aktualności
  • Otwarcie wystawy "Architektura niechciana w Pruszczu Gdańskim i powiecie gdańskim 1920-1956"
Image

Otwarcie wystawy "Architektura niechciana w Pruszczu Gdańskim i powiecie gdańskim 1920-1956"

Dnia 3 sierpnia 2023 r. o godzinie 12:00 w Domu Wiedemanna przy ul. Krótkiej 6 w Pruszczu Gdańskim, miało miejsce otwarcie wystawy "Architektura niechciana w Pruszczu Gdańskim i powiecie gdańskim 1920-1956".

Na wystawie znalazły się obiekty z Miasta Pruszcz Gdański i gmin powiatu gdańskiego. Wystawa kierowana jest do miłośników architektury i historii lokalnej. Temat wystawy ma szerszy ogólnotrójmieski, jak i pomorski kontekst.

Koncepcja polegała na wdrażaniu na tereny wiejskie rozwiązań zarezerwowanych dotychczas dla dużych i średnich miast. Wystawa „Architektura niechciana w Pruszczu Gdańskim i powiecie gdańskim 1920-1956” ukazuje znane mieszkańcom obiekty z nieco innej strony – nie umniejszając ich funkcjom, autorzy wskazują na istotny kontekst ideologiczny oraz silny wpływ totalizmów na otaczające nas architektoniczne dziedzictwo kulturowe. I choć każdej z wymienionych ideologii przyświecał podobny cel, jakim było całkowite podporządkowanie obywateli w każdym aspekcie życia, nie ulega wątpliwości, że faszyści i komuniści okresu stalinizmu wiedzieli, jak owe cele – także w architekturze – osiągnąć.

Wystawę będzie można oglądać do 6 października 2023 r. (od wtorku do niedzieli w godz. 12:00-16:30).